Akredytacja podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne
Oferta skierowana jest do podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne:
– w trybie hospitalizacji jednego dnia lub
– w trybie hospitalizacji w podmiotach do 50 łóżek, lub
– w podmiotach wąskoprofilowych (podmioty specjalizujące się w wykonywaniu wybranych inwazyjnych procedur zabiegowych i operacyjnych z danej dziedziny medycyny).

Akredytacja podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne
Zgodnie z art. 3 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o akredytacji w ochronie zdrowia podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może wystąpić do Ministra Zdrowia, za pośrednictwem ośrodka akredytacyjnego, z wnioskiem o udzielenie akredytacji.
Akredytacji udziela Minister Zdrowia, na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej, w formie certyfikatu akredytacyjnego, po przeprowadzeniu procedury oceniającej spełnianie standardów akredytacyjnych.
Przedstawiamy Państwu kompleksową ofertę produktów związanych z przygotowaniem podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne do przeglądu akredytacyjnego prowadzonego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, mającego na celu przyznanie statusu placówki akredytowanej.
Certyfikat akredytacyjny wydawany jest na okres trzech lat i stanowi dowód, iż podmiot leczniczy cechuje się wysokim poziomem funkcjonowania oraz dobrą jakością udzielanych świadczeń.
Na ofertę składają się trzy niezależne produkty:
Przegląd akredytacja akredytacja podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne
Celem przeglądu jest ocena stopnia wdrożenia przez podmiot leczniczy standardów akredytacyjnych szkolenie z interpretacji wymagań standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne.Wyniki oceny pokażą, czy i w jakim stopniu podmiot leczniczy spełnia wymagania standardów akredytacyjnych i gotowy jest do przeglądu akredytacyjnego wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ).
Z przeprowadzonego przeglądu przedakredytacyjnego sporządzany jest szczegółowy raport zawierający porównanie stwierdzonej praktyki postępowania i stanu szpitala z wymaganiami standardów akredytacyjnych.
Raport pomoże zidentyfikować braki w przygotowaniu podmiotu leczniczego do akredytacji oraz odpowie na pytanie, które standardy nie są w pełni spełnione, a tym samym nakieruje prace przygotowawcze na ich usunięcie, aby skutecznie przygotować podmiot leczniczy do przeglądu wizytatorów CMJ.
Przegląd przedakredytacyjny przeprowadzany jest przez konsultantów/wizytatorów, którzy posiadają bogate doświadczenie w zakresie przygotowania podmiotów leczniczych do procesu akredytacji. Bezstronność zewnętrznej oceny przygotowania podmiotu leczniczego do akredytacji pozwala na uzyskanie obiektywnej odpowiedzi na pytanie o rzeczywisty stopień przegotowania placówki do procesu akredytacji.
Doradztwo
Najważniejszym etapem dla podmiotu leczniczego ubiegającego się o akredytację jest wdrożenie wymagań standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne.
Wymagania standardów akredytacyjnych obejmują funkcjonowanie podmiotu leczniczego jako całości w tym część medyczną, administracyjną i techniczną, co przysparza wielu trudności w ich interpretacji.
Proponujemy pomoc w przygotowaniu podmiotu leczniczego do procesu akredytacji oferując praktyczne i sprawdzone rozwiązania.
W zależności od specyfiki podmiotu leczniczego przygotowanie do przeglądu akredytacyjnego trwa 8 – 12 miesięcy.
Na produkt ten składają się cztery etapy pozwalające na skuteczne przygotowanie do akredytacji:
1. Analiza wstępna funkcjonowania podmiotu leczniczego połączona z wstępną oceną spełnienia standardów akredytacyjnych.
Celem analizy wstępnej jest zbadanie stopnia formalizacji podmiotu leczniczego oraz pierwsza ocena funkcjonującego w podmiocie systemu jakości w stosunku do wymagań standardów akredytacyjnych.
2. Cykl szkoleń dla kadry zarządzającej oraz personelu biorącego udział w przygotowaniu do akredytacji
Wspólny wysiłek i zaangażowanie zarządu i pracowników podmiotu leczniczego decyduje o sukcesie akredytacji. Proponujemy szkolenia dla kadry kierowniczej oraz zespołów i grup zadaniowych powołanych w procesie przygotowań do akredytacji z wymagań standardów akredytacyjnych.
3. Konsultacji w zakresie wdrożenia wymagań standardów akredytacyjnych
Konsultacje mają na celu interpretację standardów akredytacyjnych oraz dostosowanie podmiotu leczniczego do wymagań programu akredytacji i obejmuję pomoc w:
– opracowywaniu dokumentacji wynikającej z wymagań standardów akredytacyjnych;
– dostosowaniu dokumentacji medycznej (lekarskiej, pielęgniarskiej) do wymogów obowiązujących przepisów prawnych oraz standardów akredytacyjnych;
– opracowaniu systemu wskaźników jakości oraz w powołaniu komitetów i zespołów wymaganych przez standardy akredytacyjne;
– opracowaniu procedur, standardów i algorytmów postępowania medycznego w celu ujednolicenia zasad sprawowania opieki nad pacjentem;
– uporządkowaniu dokumentacji organizacyjnej podmiotu leczniczego (m.in. regulaminy, zasady obiegu i ochrony dokumentacji, procedury, instrukcje, standardy, wytyczne);
– uporządkowaniu procesu zarządzania podmiotem, kontroli zakażeń, farmakoterapii, przyjęcia i ciągłości opieki nad pacjentem i innych procesów pomocniczych funkcjonujących w podmiocie leczniczym;
– budowie systemu raportowania zdarzeń niepożądanych;
– implementacji opracowanej dokumentacji, przyjętych procedur i standardów.
4. Przegląd sprawdzający gotowość podmiotu leczniczego do wizyty akredytacyjnej
Przegląd ma na celu sprawdzenie funkcjonowania wdrożonych standardów akredytacyjnych oraz gotowości podmiotu leczniczego poddania się ocenie wizytatorów CMJ.
Szkolenie
Wymagania standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne obejmują funkcjonowanie podmiotu leczniczego jako całości w tym część medyczną, administracyjną i techniczną, co wymaga dużego zaangażowania wszystkich pracowników w prace związane z przygotowaniem do procesu akredytacji. Szkolenie pomaga zapoznać zarząd i pracowników podmiotu leczniczego z interpretacją wymagań standardów akredytacyjnych. Podczas szkolenia kładziemy duży nacisk na praktyczny aspekt poruszanych zagadnień.
Celem szkolenia jest interpretacja i omówienie wymagań standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne oraz podstawowych zagadnień związanych z przygotowaniem do procesu akredytacji.
Program:
– Założenia systemu akredytacjiKorzyści wynikające z akredytacji
– Omówienie i interpretacja wymagań standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne, praktyczne rozwiązania
– Wyjaśnienie podstawowych problemów związanych z przygotowaniem do akredytacji
– Przebieg przeglądu akredytacyjnego
– Panel dyskusyjny
Adresatami szkolenia są przedstawiciele kadry kierowniczej i pracownicy podmiotu leczniczego zaangażowani w przygotowanie do akredytacji.
Zainteresowała Cię nasza oferta? Skontaktuj się z nami!
KONTAKT
tel. (+48 22) 290 38 83
fax. (+ 48 22) 290 38 83
e-mail: biuro@dgc.pl
Zapisz się na newsletter